Allogeniczny hematopoetyczny przeszczep komórek macierzystych w przypadku choroby sierpowatokrwinkowej ad 7

Rok później, po poddaniu kondycjonowaniu zmodyfikowanym schematem leczenia złożonym z 400 cGy i podanej wcześniej dawki alemtuzumabu, pacjent otrzymał drugi przeszczep od tego samego dawcy; ten przeszczep zakończył się sukcesem. Pacjent 3 ma trwały, stabilny, mieszany chimeryzm. Dyskusja
Choroba sierpowatokrwinkowa wpływa na wiele narządów i skraca życie osób dotkniętych chorobą.23-26 W naszych badaniach allogenicznego hematopoetycznego przeszczepu komórek macierzystych u 10 osób dorosłych z ciężką postacią choroby sierpowatej sama procedura nie była związana z poważnymi zdarzeniami niepożądanymi, a tam nie było zgonów związanych z leczeniem. Czas trwania cytopenii wynosił 10 do 21 dni dla neutropenii, 1,5 do 8 miesięcy dla limfopenii i do 19 dni dla małopłytkowości. Nadir najniższej liczby neutrofilów mniejszy niż 0,1 x 109 na litr, który trwał od do 7 dni, wystąpił u 3 z 10 pacjentów. Stosunkowo krótkie okresy neutropenii spowodowały prawdopodobnie brak przytłaczających bakteryjnych lub inwazyjnych zakażeń grzybiczych u naszych pacjentów. Nasz wskaźnik pomyślnego wszczepienia (9 na 10 pacjentów) jest podobny do zgłaszanych wskaźników po leczeniu mieloablacyjnym u dzieci z chorobą sierpowatą, które przeszły transplantację we Francji (95,5%), w Stanach Zjednoczonych (91,5%), w 6 i w Belgii ( 94%) 4 Co niezwykłe, ostra lub przewlekła GVHD, główny czynnik przyczyniający się do zachorowalności i śmiertelności związanej z przeszczepem komórek macierzystych, nie wystąpił u żadnego z naszych biorców przeszczepu podczas mediany 30-miesięcznej obserwacji. Brak GVHD u naszych pacjentów korzystnie wpływa na wyniki mieloablacyjnego przeszczepu komórek macierzystych u dzieci z niedokrwistością sierpowatokrwinkową, u których niską częstość GVHD przypisano wiekowi i zastosowaniu szpiku kostnego lub krwi pępowinowej jako komórek macierzystych źródła.
Uważamy, że nasze wyniki wynikają z reżimu kondycjonowania. Napromienianie całego ciała w dawce 300 cGy musiało wytworzyć wystarczającą ilość przestrzeni szpiku kostnego, aby umożliwić stopień hematopoezy z komórek macierzystych dawcy, który był wystarczający do odwrócenia fenotypu sierpowatej choroby komórkowej. Ponadto, ten poziom promieniowania uzupełnia immunosupresję wymaganą, aby zapobiec odrzuceniu alloprzeszczepu. Alemtuzumab, z wykrywalnymi limfocytotoksycznymi poziomami leku w osoczu przez kilka tygodni po podaniu, 27,28 zmniejszył liczbę krążących limfocytów u biorcy przed infuzją komórek macierzystych, tym samym pomagając w zapobieganiu odrzuceniu przeszczepu, a także zubożonym alloreaktywnym komórkom T po przeszczepie, które prawdopodobnie uniemożliwił rozwój GVHD. Sirolimus w profilaktyce przeciwko GVHD, względnie nowemu zastosowaniu leku, sprzyja różnicowaniu się limfocytów T regulatorowych i pomocniczych limfocytów T, które odgrywają kluczową rolę w minimalizowaniu ryzyka GVHD. 29-31 Te zalety syrolimusa w połączeniu ze stopniowym rekonstytucja komórek T dawcy wspiera środowisko tolerujące przeszczep, w którym stabilny, mieszany chimeryzowany biorca-biorca był wystarczający do uzyskania erytropoezy całkowicie z komórek dawcy. Przeciwnie, inhibitory kalcyneuryny hamują indukcję tolerancji immunologicznej.10,32 Większość naszych pacjentów nadal otrzymywała syrolimus z powodu mieszanego stanu chimerycznego. Często zgłaszanymi działaniami niepożądanymi syrolimusa są mielosupresja, zwiększone stężenie triglicerydów w surowicy, hipercholesterolemia i hiperglikemia 33-35 Przedłużone podanie syrolimusa zwiększa ryzyko reaktywacji wirusów, infekcji oportunistycznych, zapalenia płuc i pooperacyjnego zaburzenia limfoproliferacyjnego. Nie obserwowaliśmy zahamowania czynności szpiku u żadnego z pacjentów; leczymy hiperlipidemię u trzech pacjentów. Stopniowo zmniejszamy dawki syrolimusa, aby zminimalizować efekty uboczne i monitorujemy pacjentów pod kątem infekcji, zmian czynności narządów i nowotworów. Stabilność chimeryzmu dawcy u dwóch pacjentów, którzy nie przestrzegali leczenia syrolimusem, skłoniła nas do zmiany protokołu, tak aby dawka syrolimusa była stożkowa u pacjentów, u których ponad 50% komórek T pochodzi od dawcy.
Podsumowując, opracowaliśmy uproszczony schemat hematopoetycznego przeszczepu komórek macierzystych, który pozwala na stabilny, mieszany chimeryzm dawcy-biorcy i odwraca fenotyp choroby sierpowatej. Prostota, niska toksyczność i wysoka skuteczność tego podejścia sprawiają, że można go stosować w większości ośrodków transplantacyjnych.
[patrz też: forskolin efekty, pomoc psychologiczna wrocław, mydlo marsylskie ]

Powiązane tematy z artykułem: forskolin efekty mydlo marsylskie pomoc psychologiczna wrocław