Neuropsychiatria urazowego uszkodzenia mózgu ad

Jest to szczególnie prawdziwe w dziedzinie psychofarmakologii. Większość psychiatrów odkryje, że zalecenia dotyczące dawek i skutków ubocznych środków przeciwpsychotycznych, przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych są dość znane. Włączenie tych informacji ratuje jednak niepsychiatrów przed koniecznością skonsultowania się z innym źródłem. Książka ma cztery sekcje: Ocena urazowego uszkodzenia mózgu , Symptomatologie psychiczne związane z urazowym uszkodzeniem mózgu , Specjalne populacje i Leczenie urazowego uszkodzenia mózgu . Rozdział dotyczący epidemiologii, w pierwszej części, przedstawia czytelnik z wyczuciem zakresu traumatycznego uszkodzenia mózgu i jego wpływu na system opieki medycznej. Sześć rozdziałów dotyczących objawów psychiatrycznych zawiera konkretne informacje o pacjentach z traumatycznym uszkodzeniem mózgu, a także ogólne informacje na temat omawianych zaburzeń psychicznych. Sekcja poświęcona specjalnym populacjom zawiera rozdziały dotyczące pacjentów z łagodnymi traumatycznymi uszkodzeniami mózgu i zespołem pourazowym, dzieci i nastolatków oraz pacjentów w podeszłym wieku, a także dyskusje na temat zaburzeń seksualnych, zaburzeń alkoholowych i narkotykowych, drgawek, systemu rodzinnego oraz etycznych i prawnych zagadnienia. Rozdział poświęcony kwestiom etycznym i prawnym obejmuje problemy dotyczące wszystkich osób zaangażowanych w opiekę nad pacjentami z uszkodzeniami mózgu. Jeden z dodatków do tego rozdziału zawiera pomocne informacje na temat testamentów życiowych, pełnomocnictw i usług opieki zdrowotnej.
Ostatnia część poświęcona leczeniu zawiera cztery rozdziały poświęcone praktycznemu leczeniu urazowego uszkodzenia mózgu – psychofarmakologii, indywidualnej psychoterapii, rehabilitacji poznawczej i terapii behawioralnej – każda z nich jest przyjemnym podsumowaniem problemów. Rozdział o indywidualnej psychoterapii szczególnie prowadzi terapeutę. Ostatnie dwa rozdziały w tej części dotyczą leczenia neurofarmakologicznego u pacjentów z ostrym uszkodzeniem mózgu i profilaktyką. Rozdział poświęcony neurofarmakologii koncentruje się na patofizjologii ostrego uszkodzenia mózgu i na obecnie ocenianych czynnikach, które mają ograniczać lub odwracać uszkodzenie mózgu po urazie. Rozdział poświęcony profilaktyce dotyczy przede wszystkim kwestii zdrowia publicznego związanych z obrażeniami mózgu i bada skutki prawnych podejść do zapobiegania, takich jak prawa kasków.
Podsumowując, Neuropsychiatry of Traumatic Brain Injury jest dobrze zredagowaną książką, która jest przydatna dla klinicystów, którzy zajmują się pacjentami z traumatycznymi uszkodzeniami mózgu i ich rodzinami. Jest szczególnie silny w zakresie oceny medycznej i zarządzania. Książka jest odpowiednia zarówno dla praktyków, jak i praktykantów. Częste korzystanie z tabel i rycin w celu podsumowania informacji ułatwia czytelnikowi szybkie wyszukiwanie odpowiednich informacji.
Alexander Miller, MD
University of Texas Health Science Center, San Antonio, TX 78284

[więcej w: stomatolog na nfz wrocław, druskienniki sanatorium, laser biostymulujący ]