Symwastatyna w zespole ostrej niewydolności oddechowej

Badania na zwierzętach oraz badania in vitro i fazy 2 u ludzi sugerują, że statyny mogą być korzystne w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). W badaniu tym sprawdzono hipotezę, że leczenie symwastatyną poprawi wyniki kliniczne u pacjentów z ARDS. Metody
W tym wieloośrodkowym, podwójnie zaślepionym badaniu klinicznym, losowo przydzielono (w stosunku 1: 1) pacjentów z początkiem ARDS w ciągu ostatnich 48 godzin w celu otrzymania doodbawicy enteralnej w dawce 80 mg lub placebo raz dziennie przez maksymalnie 28 dni. Pierwszorzędowym wynikiem była liczba dni bez wentylatora do dnia 28. Wyniki wtórne obejmowały liczbę dni wolnych od niewydolności narządów niepłucnych do dnia 28, śmiertelność po 28 dniach i bezpieczeństwo.
Wyniki
W badaniu wzięło udział 540 pacjentów, przy czym 259 pacjentów przydzielono do symwastatyny, a 281 – do placebo. Grupy były dobrze dopasowane pod względem demograficznych i wyjściowych zmiennych fizjologicznych. Nie było istotnej różnicy między badanymi grupami w średniej (. SD) liczbie dni bez respiratora (12,6 . 9,9 w przypadku symwastatyny i 11,5 . 10,4 w przypadku placebo, P = 0,21) lub w dniach wolnych od niewydolności narządowej (19,4 . 11,1 i odpowiednio 17,8 . 11,7, P = 0,11) lub śmiertelność po 28 dniach (odpowiednio 22,0% i 26,8%, P = 0,23). Nie było znaczącej różnicy między obiema grupami pod względem częstości występowania poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z badanym lekiem.
Wnioski
Leczenie symwastatyną, chociaż bezpieczne i związane z minimalnymi działaniami niepożądanymi, nie poprawiło wyników klinicznych u pacjentów z ARDS. (Finansowane przez brytyjski Narodowy Instytut Badań nad Skutecznością i Programem Oceny Badań nad Zdrowiem i inne; Numer HARP-2 Current Controlled Trials, ISRCTN88244364.)
Wprowadzenie
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) to powszechny, wyniszczający zespół kliniczny charakteryzujący się zagrażającą życiu niewydolnością oddechową wymagającą mechanicznej wentylacji i niewydolności wielonarządowej. W ARDS występuje niekontrolowana odpowiedź zapalna, która powoduje uszkodzenie pęcherzyków płucnych, z wysiękiem bogatego w białko płynu obrzęk płucnego w przestrzeni pęcherzykowej, który powoduje niewydolność oddechową.1
Wykazano, że hamowanie reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) za pomocą statyn modyfikuje szereg mechanizmów leżących u podstaw zaangażowanych w rozwój ARDS.2 Statyny zmniejszają stan zapalny i histologiczne objawy uszkodzenia płuc u myszy. modele ARDS.3 Symwastatyna zmniejszała odpowiedź zapalną płuc i ogólnoustrojową w ludzkim modelu ARDS wywołanym inhalacją lipopolisacharydów.4 Ponadto w małym, jednoośrodkowym, randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem pacjentów z ostrym uszkodzeniem płuc, poprawiono symwastatynę dysfunkcja narządów płucnych była bezpieczna.5 To badanie fazy 2 nie zostało zaprojektowane ani zasilone, aby wykazać wpływ symwastatyny na wyniki kliniczne
[hasła pokrewne: dinoprost, szkolenia fizjoterapia, nutraceutyki ]